Pogoda Australia

» »

Australia prognoza pogody : 12 dni

Pays Australia

Pogoda AustraliaDzisiejsza prognoza pogody Australia : sprawdź ją w największych miastach. Kliknij na jedną z poniższych miejscowości, aby się dowiedzieć, jaka jest pogoda w najbliższych dniach patrząc na temperatury, opady etc!

Największe miasta : Australia

Szukaj szybko miasto

Australia, czytaj więcej :

Wielu z nas Australia kojarzy się z pustynią i z wielkimi pająkami. Nic bardziej mylnego. Położona w zasięgu aż trzech stref klimatycznych sprzyja występowaniu różnorodnej roślinności oraz zwierzynie, a także jej braku – pustynie i bardzo odporne rośliny, które radzą sobie w ekstremalnych warunkach. Największa część Australii leży w strefie klimatu zwrotnikowego. Co oznacza, że pasmo rozciągające się głównie przez środek mapy Australii to miejsce występowania wysokich temperatur. Niekiedy towarzyszą temu opady, ale jedynie w okresie letnich miesięcy. W środku lądu, gdzie panuje klimat zwrotnikowy suchy opady nie występują w ogóle.

Duży wpływ na to, jak wygląda klimat Australii ma jej niewielkie zróżnicowanie w terenie, otoczenie szerokich wód, a także samo położenie geograficzne na mapie świata.

Odwrotnie niż w Polsce, w Australii to styczeń jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku – to wtedy odnotowuje się najwyższe temperatury w całym roku. Najzimniejszych i najmniej przyjemnym miesiącem jest natomiast lipiec – co dla Polaków może brzmieć dziwnie – okres zimowy trwa od czerwca do września. Suchy i gorący klimat Australia zawdzięcza wyższym terenom górskim, które znajdują się w zachodniej części kraju. Tam temperatury sięgają średnio(w okolicach stycznia) 33 stopnie Celsjusza.

Najwięcej opadów, bo nawet do 1000 mm rocznie występuje w północno-wschodnich częściach kraju. W jego głębi rocznie sięgają one zaledwie 250 mm, więc można śmiało powiedzieć, że są znikome. Warto też wiedzieć, że cechą deszczów na terenie Australii jest ich gwałtowność. Oznacza to tyle, że pojawiają się nagle i niespodziewanie i są bardzo intensywne, ale bywają bardzo krótkie. To piękny kraj do odbycia podróży życia – można spotkać tam nietypową, piękną, ale chwilami niebezpieczną faunę i florę, której nie spotkamy nigdzie indziej.

Widget pogoda