Pogoda Gujana

» »

Gujana prognoza pogody : 12 dni

Pays Gujana

Pogoda GujanaDzisiejsza prognoza pogody Gujana : sprawdź ją w największych miastach. Kliknij na jedną z poniższych miejscowości, aby się dowiedzieć, jaka jest pogoda w najbliższych dniach patrząc na temperatury, opady etc!

Największe miasta : Gujana

Szukaj szybko miasto

Gujana, czytaj więcej :

Gujana to prawdziwa gratka dla miłośników lejącego się z nieba żaru. Klimat równikowy i podrównikowy panujący na obszarze całego kraju to wyzwanie dla organizmów przyzwyczajonych do klimatu umiarkowanego.

Większość kraju znajduje się w obszarze klimatu równikowego. Oznacza to, że dobowe jak i roczne amplitudy temperatury powietrza są niewielkie i wahają się między 27 stopniami Celsjusza a 29 stopniami Celsjusza. Amplitudy te rosną im bardziej przesuwamy się w kierunku południowym. Wysokim temperaturom w klimacie równikowym towarzyszą także wysokie opady deszczu. Średnia roczna opadów w klimacie równikowym Gujany często przekracza 2000mm/m2 (dla porównania można przytoczyć przykład niemieckich Alp, które charakteryzują się podobnym poziomem opadów w ciągu roku, co przekłada się tam na kilkumetrowe warstwy śniegu zalegające w górach i na wyżynach).

Jednak nie w całej Gujanie panują tak trudne warunki. Im bliżej Wyżyny Gujańskiej, tym klimat jest suchszy, bardziej kontynentalny. Temperatury utrzymują się na podobnym, bardzo wysokim poziomie z niską amplitudą dobowa jak i roczną, niemniej bardziej wyrazisty staje się podział klimatu na pory roku – deszczową i suchą. W czasie pory deszczowej pogoda przypomina tę równikową, jest upalnie i gorąco. Średnia opadów rocznych nie przekracza 1500 mm/m2 przy czym należy mieć na uwadze, iż na obszarze tym deszcz pada tylko średnio przez 8 miesięcy w roku, w trakcie pory deszczowej.

Zima w Gujanie zupełnie nie przypomina naszej Polskiej. Wtedy panuje tam pora sucha, z temperaturami przekraczającymi 39 stopni Celsjusza.

Widget pogoda