Pogoda Dolnośląski

» »

Prognoza pogody Dolnośląski na 12 dni

Region Dolnośląski

Pogoda DolnośląskiSprawdź prognozę pogody region Dolnośląski w największych miastach. Kliknij na jeden z poniższych miast aby sprawdzić pogodę w ciągu najbliższych kilku dni Dolnośląski!

Największe miasta w regione : Dolnośląski

Szukaj szybko miasto

Region Dolnośląski : dowiedz się więcej

Region dolnośląski jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania powierzchni. Wysokość nad poziomem morza waha się między 70-1603 m n.p.m. Ma to bardzo duży wpływ na klimat jaki tu panuje. Urozmaicona rzeźba terenu to kolejny atut tego województwa i jednocześnie czynnik, który wpływa na pogodę. Nizinna część tego regionu należy do najcieplejszej w Polsce. Przyciąga turystów słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami. Lato jest długie i ciepłe, a zima krótka i łagodna. Powoduje to, że jest to idealne miejsce dla ludzi nielubiących mrozów, a cieniących sobie słoneczne i ciepłe dni. Przez Dolny Śląsk przepływa jedna z najdłuższych rzek w Polsce- Odra. Charakteryzuje się ona gwałtownymi wezbraniami, podczas długich i intensywnych opadów, które występują stosunkowo rzadko, ponieważ region ten słynie z małych opadów.

Sudety charakteryzują się ostrzejszym klimatem, niż nizinna część tego regionu. Na Masywie Śnieżnika pokrywa śnieżna zalega nawet do 150 dni w roku. W górach można zaobserwować zjawisko wiatru fenowego. Jest on ciepły i suchy i najczęściej tworzy się w okresie jesieni i wczesną zimą.

Województwo dolnośląskie leży w strefie umiarkowanej ciepłej. Średnia roczna temperatura na tym terenie to 8,5° C. W styczniu kształtuje się ona -1,1 °C a w lipcu 18,8 °C. Nizina Śląska to również region, który charakteryzuje się najdłuższym okresem wegetacyjnym, aż 225 dni. Opady są małe w stosunku do innych regionów Polski. Średnia roczna suma opadów to 595,2 mm. Łagodny klimat sprzyja bogatej florze i faunie, którą można spotkać na tym terenie.

Widget pogoda