Pogoda Kujawsko-Pomorski

» »

Prognoza pogody Kujawsko-Pomorski na 12 dni

Region Kujawsko-Pomorski

Pogoda Kujawsko-PomorskiSprawdź prognozę pogody region Kujawsko-Pomorski w największych miastach. Kliknij na jeden z poniższych miast aby sprawdzić pogodę w ciągu najbliższych kilku dni Kujawsko-Pomorski!

Największe miasta w regione : Kujawsko-Pomorski

Szukaj szybko miasto

Region Kujawsko-Pomorski : dowiedz się więcej

Województwo Kujawsko-pomorskie leży w samym sercu Niżu Polskiego. W tym regionie panuje klimat przejściowy między chłodną i wilgotną północną Polską, a ciepłą i suchą środkową Polską. Krajobraz został ukształtowany w okresie zlodowacenia bałtyckiego i wyróżnia się bardzo bogatym ukształtowaniem powierzchni. Można tu spotkać liczne jeziora, wzgórza morenowe i równiny sandrowe. Sieć wodna jest tu bardzo gęsta, ponieważ region ten leży w dorzeczu Odry i Wisły.

Najwyższe temperatury można odnotować w dorzeczu Wisły, średnia roczna temperatura tego terenu przekracza 8°C. Najchłodniej jest w części północno-zachodniej i wschodniej, gdzie średnia temperatura wynosi 7°C. Średnia temperatura regionu Kujawsko-pomorskiego wynosi w styczniu -3°C, a w lipcu 18°C. Wahania temperatury są dosyć duże: od +28°C latem do -25°C zimą. Opady występują tu stosunkowo rzadko i teren ten słynie z najniższych opadów atmosferycznych w Polsce. W niektórych miejscach wynoszą one nawet poniżej 500mm. Niedobór pór deszczowych najbardziej odczuwają rolnicy. Charakterystyczny dla tego regionu jest efekt „stepowienia”. Lasy i zarośla zamieniają się w tereny stepowe. Jest to spowodowane nadmiernym osuszeniem gleby. Najmniejsze opady występują w lutym, a największe w lecie- lipcu i sierpniu. W tym regionie przeważają wiatry zachodnie i południowo-zachodnie.

Ze względu na klimat i efekt „stepowienia” występuje tu najbogatsza w Polsce roślinność stepowa, przeważają gleby średnie, co jest spowodowane zbyt małymi opadami.

Widget pogoda