Pogoda Małopolski

» »

Prognoza pogody Małopolski na 12 dni

Region Małopolski

Pogoda MałopolskiSprawdź prognozę pogody region Małopolski w największych miastach. Kliknij na jeden z poniższych miast aby sprawdzić pogodę w ciągu najbliższych kilku dni Małopolski!

Największe miasta w regione : Małopolski

Szukaj szybko miasto

Region Małopolski : dowiedz się więcej

Województwo Małopolskie ze względu na swoje położenie geograficzne charakteryzuje się znacznymi wahaniami temperatur. W miesiącach letnich temperatura może sięgać około 30 st. C. W zimie często występują siarczyste mrozy. Taki stan rzeczy związany jest z tym, że Małopolska znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego. Stolicą tego województwa jest Kraków, w którym średnia roczna tempera wynosi 8,7 st. C. Za najcieplejsze miesiące w tym regionie uważa się lipiec i sierpień, a najwyższe spadki temperatur odnotowuje się w styczniu.

Małopolska w znacznej części leży w dorzeczy Wisły. Wpływa to na mikroklimat tego obszaru; odczuwa się tu sporą wilgotność powietrza. W obecnych czasach klimat w całej Polsce ulega zmianom, dotyczy to również regionu Małopolskiego. Okres letni jest coraz cieplejszy, zima przychodzi ze sporym opóźnieniem, a wiosna zaczyna się o wiele wcześniej. Mieszkańcy tego regionu częściej korzystają z kaloszy i parasoli niż inni mieszkańcy Polski. Przeciętna roczna ilość opadów wynosi ok 700 mm. Jest to o ok 10% więcej niż w innych regionach naszego państwa. Na taki stan rzeczy ma wpływ cyrkulacja powietrza i ukształtowanie terenu (dużo obszarów dolinowych). Za najbardziej deszczowy miesiąc uważa się lipiec.

Na przestrzeni lat najdłuższy okres bez opadów wynosił zaledwie 31 dni, natomiast najdłuższym okresem z ciągłymi opadami były aż 33 dni. Pierwszy opad śniegu występuje w Krakowie pod koniec listopada, natomiast w rejonach położonych bliżej gór około tygodnia wcześniej.

Widget pogoda