Pogoda Świętokrzyski

» »

Prognoza pogody Świętokrzyski na 12 dni

Region Świętokrzyski

Pogoda ŚwiętokrzyskiSprawdź prognozę pogody region Świętokrzyski w największych miastach. Kliknij na jeden z poniższych miast aby sprawdzić pogodę w ciągu najbliższych kilku dni Świętokrzyski!

Największe miasta w regione : Świętokrzyski

Szukaj szybko miasto

Region Świętokrzyski : dowiedz się więcej

Region Świętokrzyski to głównie obszar dawnego województwa Kieleckiego. To niezwykle atrakcyjny teren dla miłośników pieszych wycieczek oraz fauny i flory. Na terenie regionu świętokrzyskiego znajdziemy, bowiem wiele form ochrony przyrody takie jak parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty przyrody czy pomniki przyrody. Znajdziemy również takie formy jak zespoły przyrodniczo – krajobrazowe oraz użytki ekologiczne. To również część kraju, w której znajdziemy wiele punktów oświaty, mieszczą się tu, bowiem liczne uczelnie państwowe i prywatne. Miasta regionu świętokrzyskiego oferują również wiele atrakcji, takich jak średniowieczne zabudowy miast, zamki, oraz liczne obiekty sakralne. Prócz wycieczek górskich po Górach Świętokrzyskich to również idealne miejsce do uprawiania turystyki wodnej, na rzece Nida można zorganizować spływ kajakowy.

Na terenie województwa występuje klimat umiarkowany. Temperatury zależne są od ukształtowania terenu, ponieważ w części górskiej jest znacznie chłodniej. Średnia roczna temperatura na tym terenie wynosi 7 stopni Celsjusza. Opady to około 800 mm w górach, jednak na południu są one nieco mniejsze. Rozpiętość temperatur jest jednak bardzo duża, w leci może sięgnąć 33 stopni, a zimą spaść nawet do minus 35 stopni. Najcieplejsza część województwa to okolice kotliny Sandomierskiej. Wiatry, jakie zazwyczaj tu występują oscylują w okolicach 3 metrów na sekundę z kierunku zachodniego. To bardzo atrakcyjny zarazem dość ciepły teren.

Widget pogoda